Nasze rady - Strona Główna - Galeria - Kontakt
Szukaj    
Nawigacja
Portal
  Zarząd i druhowie
  Wyposażenie
  Historia
  Interwencje
  Galeria
  Nasz sztandar
  Nasz patron
  Nasze kalendarze
  Rekrutacja
  Nasze rady
  Ku Pamięci
  Sponsorzy
  Humor
  Media o nas
  STRAŻ w wierszach
  Linki
  Kontakt

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 17
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: ~majkel16
Autodesk QUICKCAD V8, Cyberlink PowerDVD Ultra Deluxe 7.3.2911, discount Angular Momentum Groove and Phrase Synth VSTi 2.0 download, Quartet X2 Music Studio GOLD 2.6, Atomix Virtual DJ 3.4 oem, Roxio Toast 7 For Mac, Wave Arts TrackPlug DX VST RTAS 5.08, download ITunes iSync 2.1.4 discount
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~Sabina
Avatar

Punktacja:
Ogólne: -5
Bonusy: 5
Kary: 0

2) ~Krzys-ek (0 pkt.)
3) ~maciek12_wawa (0 pkt.)
4) ~paaawcio (0 pkt.)
5) ~Marian Kasprzyk (0 pkt.)
6) ~majkel16 (0 pkt.)

Reklama

ze4lot

Historia
Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rząsce:


 Idea powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Rząsce zrodziła się w 1866 r. Wtedy to po wielkim pożarze, który wybuchł w czerwcu trawiąc ponad 20 domostw nie licząc stodół, komórek , piwnic i innych zabudowań gospodarskich, Rada Gminy wraz z Wójtem Józefem Wieczorkiem wyznaczyła dziesięciu mężczyzn, którym polecono o każdej porze być gotowym do ratowania dobytku. Pożarnicy, bo tak ich nazywano dysponowali do gaszenia pożaru lnianymi płachtami, wiadrami, konewkami, hakami, siekierami. Sprzęt ten złożony był w wydzielonej komórce szkolnej.
  W 1873 r. za zebrane pieniądze sprowadzono do wsi ręczną sikawkę. Wprawdzie sprzęt był niedoskonały o czym świadczył zapis w kronice pisanej przez nauczycielkę Olgę Fiszerową „Dnia 1 września 1873 r. o godz. 3.30 po południu wybuchł w gminie straszny pożar. Pastwą pożaru roznieconego silnym wiatrem padło 18 domów, 6 stodół oraz sikawka gminna przez nieumyślne ją kierowanie …” to jednak tę datę należy uważać za powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rząsce.
  Następne lata to już w miarę możliwości rozwój zarówno pod względem wyposażenia jak i lokalowym. W 1936 r. w czynie społecznym wybudowano murowano Remizę Strażacką na terenie gminnym i Uchwałą Rady Gminy przekazano ją strażakom w wieczyste użytkowanie za ich duży wkład w budowę.W tym czasie na swoim wyposażeniu OSP posiadała już: sikawkę ręczną kompletną, wóz konny, beczkowóz, drabinę Szczerbowskiego oraz szereg drobnego sprzętu strażackiego.
  Notatka z roku 1948:"Pod przewodnictwem Prezesa OSP Woszczyny i komendanta Powiatowego przystąpiono do budowy remizy strażackiej na gruncie wiejskim. Przy zbiórce materiału pomagali druhowie Pułka, Kaszuba, a w budowie Sośnicki, Krawczyk i Podolski. Do pomocy włączyli się mieszkańcy i Wapienniki, dając bezpośrednio wapno na budowę. Po kilku miesiącach wspólnego wysiłku, stanął budynek, w którym znalazło się pomieszczenie na sprzęt strażacki i pokój na zebrania Zarządu OSP. 1957r- Ochotnicy Straży Pożarnej, podziękowali długoletniemu prezesowi organizacji Janowi Woszczyna, za wkład pracy w rozwój organizacji. Wybrano nowy zarząd , którego prezesem został Pyzowski Antoni, sekretarzem Jan Krawczyk. Ustalono plan pracy na następne lata. Przewidywał on zorganizowanie młodzieży- drużyny OSP,, szkolenie, odczyty. Zakładał rozbudowę remizy, podjęcie starań o nową pompę i sprzęt strażacki, szczególnie węże, których było zbyt mało i utrudniało to gaszenie pożarów m.i.n u Nowaka spalił się cały dom wraz ze stodołą. 1960r- zatwierdzono wniosek o dofinansowanie organizacji społecznych. Ustalono, że Ochotnicza Straż Pożarna będzie otrzymywać co roku 5-cio tysięczną dotację na zakup sprzętu." Źródło: kronika dziadka Józefa Żarów, sołtysa wsi Rząska. Fragmenty.W 1953 r. z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Krakowie Ochotnicza Straż Pożarna w Rząsce otrzymała motopompę marki „LEOPOLIA” M-200 z kompletnym wyposażeniem, a w 1956 motopompę „LEOPOLIA” M-800 w zamian za przekazaną do OSP w Czułówku motopompy „LEOPOLIA” M-200.
  W setną rocznicę powstania OSP 15 lipca 1973 r. Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Krakowie nadało Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Rząsce jako symbol ofiarnej i wiernej służby dla Polski, jednocześnie przyznano OSP złoty medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa", którym to udekorowano Sztandar. W 1978 r. Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie przekazał OSP w Rząsce samochód marki Nysa, który po wyremontowaniu, przemalowaniu i nadaniu numerów taktycznych służył jednostce do 1999 r.W 1984 r. z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Krakowie OSP w Rząsce otrzymała motopompę marki „POLONIA” PO 5 R M8/8.
  W latach 1982 – 1986 rozbudowana została Remiza Strażacka do stanu obecnego. W 1998 r. w uznaniu zasług jakie tutejsza Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej położyła w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej środowiska i na terenie swojego operacyjnego działania jak również w aktywnym życiu społecznym przez cały swój 125 – letni okres istnienia Zarząd Główny Związku Ochotniczych Staży Pożarnych w Warszawie przyznał naszej jednostce medal imienia Bolesława Chomicza _ inicjatora i założyciela Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. OSP Rząska była pierwszą jednostką w Gminie Zabierzów odznaczoną tym medalem.
  W grudniu 1999 r. z Domu Pomocy Społecznej w Karniowicach został przekazany dla OSP samochód marki Nysa rocznik 1990, który członkowie OSP własnym kosztem wyremontowali, przemalowali oraz uzbroili w niezbędne akcesoria.
 Przez okres 135– letniej działalności w Ochotniczej Straży Pożarnej w Rząsce przewinęło się bardzo wielu strażaków, których długo trzeba było by wymieniać. Przypomnijmy więc tylko osoby pełniące funkcję Prezesa i Naczelnika od założenia do dnia dzisiejszego. Funkcję Prezesa OSP pełnili kolejno: Jan Morys, Tadeusz Bilecki, Jan Matysiak, Jan Smaluch, Franciszek Pułka, Stanisław Stempalski, Władysław Nowak ,Radosław Duch, Michał Jaros, Andrzej Kleszcz a obecnie Piotr Halik. Funkcję Naczelnika OSP pełnili kolejno: Jan Nowak, Stanisław Czepiec, Władysław Słaby, Antoni Pyzłowski, Daniel Dobranowski, Tadeusz Nęcka ,Józef Trojanowski ,Radosław Duch a obecnie Michał Jaros.
 Przeciętnie Ochotnicza Straż Pożarna w Rząsce liczyła 17 – 20 członków, którzy zawsze czynnie uczestniczyli w ratowaniu życia i mienia społecznego jak również w życiu społecznym wsi niezależnie od sytuacji politycznej i gospodarczej panującej w Kraju. Największą liczebność OSP w Rząsce posiadała w latach siedemdziesiątych, kiedy to oprócz podstawowych członków istniały dwie drużyny młodzieżowe: żeńska i męska. Jednak pod koniec lat siedemdziesiątych w wyniku przemian społecznych oraz reformy szkolnictwa (utworzeniu szkół gminnych) drużyny te uległy rozwiązaniu. Dziś jednak widzimy, że coraz więcej młodych osób zainteresowanych jest działaniem w szeregach OSP , to też żywimy nadzieję na podtrzymanie chlubnej tradycji Ochotniczej Straży Pożarnej w Rząsce na dalsze dziesięciolecia.
  5 maja 2006 r. nasza jednostka otrzymała z powiatu monachijskiego(za pośrednictwem starosty krakowskiego pani Elżbiety Burtan) samochód Mercedes Benz 1113B z zabudową firmy Ziegler .4 czerwca 2006r. nastapiło uroczyste poświęcenie Mercedesa przez proboszcza parafii św. Antoniego w Rząsce ks. Ignacego Moskwę.
  W 2008 roku z jednej z krakowskich JRG udało się pozyskać bezpłatnie lekką przyczepę pożarniczą, która po generalnym remoncie wykonanym przez druhów służyła (do marca 2012r.) do przewozu sprzętu nie mieszczącego się w posiadanym wozie pożarniczym (np. motopomp PO 5), sprzętu dodatkowego lub zapasowego, a także w celach gospodarczych .
 W lutym 2012r. z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie pozyskano również bezpłatnie lekki samochód kwatermistrzowski marki Lublin, wycofany z podziału JRG 3 w Krakowie.


Po zaadoptowaniu przez specjalistyczną firmę na sześcioosobowy, druhowie własnoręcznie zabudowali przedział sprzętowy, bagażnik oraz doposażyli w sprzęt bojowy. Wprowadzony do podziału jako pojazd lekki ratowniczo- rozpoznawczy (SLRR), nr.rej KRA77620, nr.oper. 328K43. Samochód wyposażony był w sprzęt typowo gaśniczy (możliwość podania wody z hydrantu lub zbiornika wodnego, np. jeziora, rzeki lub za pomocą hydronetki z 60litrowej beczki) a ponadto radiotelefon przewoźny, statyw oświetleniowy, sprzęt do pracy na wysokości, podręczny sprzęt burzący, sprzęt do zabezpieczenia miejsca zdarzenia, gaśnice pianowe, pilarkę do drewna, zestaw ratownictwa medycznego R1 z deską ortopedyczną i szynami Kramera, sorbent (do usuwania plam olejów lub paliwa z jezdni, placów, itp.). Ponadto w razie konieczności mógł zabrać motopompę szlamową lub PO5 wraz z wężami ssawnymi, lekki zestaw do ratownictwa technicznego, przecinarkę do betonu i stali, agregat prądotwórczy ze statywem oświetleniowym, aparaty ochrony dróg oddechowych, a także inny sprzęt nie będący jego stałym wyposażeniem. Pojazd był wykorzystywany w sytuacjach braku możliwości użycia pojazdu GBA lub wsparcia jego działań , a także w wyjazdach służbowych lub gospodarczych. 24.05.2016r. został wycofany z podziału i sprzedany.
 


 Od końca 2014r. trwały intensywne starania o pozyskanie nowego samochodu mającego zastąpić wysłużone i wiekowe już GBA Mercedes. Pomimo składania licznych wniosków do konkursów o różnego rodzaju dotacje, próby te nie zakończyły się sukcesem, a zaostrzone przepisy nie pozwoliły na zakup używanego tego rodzaju pojazdu. Wobec powyższego jednostka dysponując jedynie środkami pochodzącymi z budżetu gminy postanowiła zakupić fabrycznie nowy pojazd lekki. Takim to sposobem 21.05.2016r. pojawił się w jednostce, pierwszy w jej historii fabrycznie nowy samochód ratowniczo – gaśniczy. Wprowadzony do podziału jako GLBARt 0,25/0,1, z numerami operacyjnymi przejętymi po SLRR Lublin 328k43, posiada na swoim wyposażeniu wysokociśnieniowy agregat wodno – pianowy wraz ze zbiornikiem o poj. 250l. i linią szybkiego natarcia o długości 60m, wyciągarkę elektryczną o uciągu 5,5t, maszt oświetleniowy. Najważniejszym jego wyposażeniem jest również fabrycznie nowy zestaw do ratownictwa technicznego, składający się z pompy hydraulicznej, nożyc, rozpieracza i mininożyc a także zestaw wysokociśnieniowych poduszek podnoszących. Ponadto w skład wyposażenia wchodzi sprzęt typowo gaśniczy, drabina przystawna, radiotelefon przewoźny, statyw oświetleniowy, sprzęt do pracy na wysokości, podręczny sprzęt burzący, sprzęt do zabezpieczenia miejsca zdarzenia, gaśnice pianowe, hydronetki plecakowe, pilarka do drewna, przecinarka do betonu i stali, zestaw ratownictwa medycznego R1 z deską ortopedyczną i szynami Kramera, defibrylator AED, sorbent (do usuwania plam olejów lub paliwa z jezdni, placów, itp.). Ponadto w razie konieczności może zabrać motopompę szlamową, pływającą lub PO5 wraz z wężami ssawnymi lub agregat prądotwórczy, a także aparaty ochrony dróg oddechowych (na specjalnie przygotowanym w tym celu stelażu), jak również inny sprzęt nie będący jego stałym wyposażeniem. Pojazd wykorzystywany jest głównie przy likwidacji wszelkich miejscowych zagrożeń, w sytuacjach braku możliwości lub konieczności użycia pojazdu GBA lub wsparcia jego działań , a także w wyjazdach służbowych lub gospodarczych.
Aktualnie:


 W miarę upływu lat oraz szybko postępującego rozwoju cywilizacyjnego na straż pożarną zostały nakładane coraz to nowe zadania. Obecnie straż pożarna zajmuje się nie tylko zwalczaniem pożarów, ale także różnych miejscowych zagrożeń, klęsk żywiołowych, poszukiwaniem osób zaginionych, udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy. Nasza jednostka oprócz sprzętu używanego podczas zwalczania pożarów posiada również sprzęt przydatny podczas usuwania skutków wypadków drogowych, podtopień, wiatrołomów, niebezpiecznych owadów, sprzęt do udzielania pierwszej pomocy, sprzęt do pracy na wysokości. Posiadane wyposażenie pozwala również na podjęcie działań pomocniczych podczas katastrof budowlanych czy wielu innych zdarzeń. Dnia 1.04.2016r. jednostka została wpisana do rejestru jednostek współpracujących z Państwowe Ratownictwo Medyczne, co oznacza, że może być dysponowana do zdarzeń typowo medycznych jak np. zatrzymanie krążenia. Aby sprostać tym wszystkim wymaganiom w ostatnich kilkunastu latach (2006-2020) zakupiono nowoczesny, specjalistyczny sprzęt oraz wyremontowano budynek remizy. Pozyskane środki z Urzędu Gminy, Rady sołeckiej, Powiatu krakowskiego, Związku OSP, Fundacji Orlen, Lotniska Kraków Airport, od prywatnych sponsorów oraz z corocznych zbiórek wolnych datków za kalendarze pozwoliły na zakup specjalistycznej odzieży ochronnej dla druhów biorących udział w akcjach, aparatów ochrony dróg oddechowych, lekkiego i średniego zestawu hydraulicznego, zestawu wysokociśnieniowych poduszek podnoszących, pompy szlamowej i pływającej, 2 agregatów prądotwórczych z zestawami oświetleniowymi, przecinarki do betonu i stali, 2 zestawów ratownictwa medycznego R1, defibrylatora AED, 2 pilarek do drewna, radiotelefonów nasobnych, detektora prądu i gazowego oraz rozmaitego drobniejszego, ale równie niezbędnego sprzętu. Zakupiono również sprzęt świetlicowy, multimedialny, manekiny i sprzęt treningowy a także poczyniono uzupełnienia w umundurowaniu galowym.
  W 2022r. z najważniejszego sprzętu zakupiono spalinowy wentylator oddymiający a w 2023r. kamerę termowizyjną oraz łańcuchy do rozpieracza.
  W październiku 2023r. podpisana została umowa z generalnym wykonawcą na wyburzenie starej i budowę nowej remizy a w grudniu ruszyły prace wyburzeniowe. Na czas wyburzenia starej i budowy nowej remizy odzież specjalna i pozostały sprzęt zostały przeniesione do garażu ośrodka zdrowia a samochody do garażu tymczasowego postawionego obok, dzięki czemu jednostka cały czas zachowała gotowość bojową.
  Jednak działalność Ochotniczych Straży Pożarnych nie ogranicza się wyłącznie do działań ratowniczo-gaśniczych. Podobnie sytuacja wygląda w naszej jednostce. Oprócz zdobywania wiedzy pożarniczej oraz doskonalenia swoich umiejętności w tym zakresie, poprzez udział w interwencjach, zawodach, czy ćwiczeniach i szkoleniach nasi druhowie starają się również rozwijać działalność sportową. Na rozwój działalności sportowej, a co za tym idzie, poprawę kondycji fizycznej ma wpływ nawiązanie współpracy ze Szkołą w Rząsce, gdzie druhowie mogą nieodpłatnie korzystać z hali sportowej oraz zakup do remizy stołu tenisowego i sprzętu do ćwiczeń siłowych. Dodatkowo nasza OSP stara się również udzielać w życiu społecznym oraz kulturalnym zarówno na terenie Rząski jak i całej gminy, poprzez czynny udział we wszelkiego rodzaju imprezach, zawodach, pokazach, piknikach, rajdach organizowanych przez różnego rodzaju instytucje (Urząd Gminy, sołectwo, Jurajska Izba Gospodarcza i inne). Ponadto członkowie naszej OSP mają nieograniczony dostęp do naszej świetlicy gdzie można zagrać w tenisa stołowego, skorzystać ze sprzętu do ćwiczeń siłowych, oglądnąć filmy czy czasopisma szkoleniowe, skorzystać z internetu czy po prostu przyjść i posiedzieć w gronie znajomych. W działalności naszej kładziemy również nacisk na pracę z młodzieżą, bo to w końcu oni kiedyś zajmą nasze miejsce w kontynuowaniu tej tradycji niesienia bezinteresownej pomocy innym. W tym celu została założona Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?
Zegar
Kalendarz
Kwiecien 2024
N P W S C P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30